100 lat kościoła w Krowiarkach

100 lat kościoła w Krowiarkach Dziś w kościele Narodzenia NMP w Krowiarkach świętowano 100-lecie tej świątyni. Uroczysta Msza św. z udziałem licznego duchowieństwa z dekanatu raciborskiego, tworkowskiego i pietrowickiego była celebrowana przez bpa pomocniczego diecezji opolskiej Pawła Stobrawę. Fotogaleria gotowa!!


100 lat kościoła w Krowiarkach Rok 1908 przyniósł nieoczekiwane zmiany w parafii w Krowiarkach. 30 sierpnia zmarła patronka kościoła, hrabianka Wanda. Jej następcą w patronacie nad kościołem został hrabia Edgar Henckel, który jesienią tego roku orzekł, że drewniany kościółek stojący na terenie zamku grozi zawaleniem. Wówczas powstała myśl, by wybudować nowy murowany kościół. Nowa murowana świątynia została zaprojektowana przez pochodzącego z Raciborza architekta Jana Affę. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego miało miejsce 25 lipca 1909 r., natomiast uroczyste poświęcenie kościoła 4 września 1910 r., którego dokonał ks. dziekan Pfleger z Raciborza-Ostroga.

W dzisiejszych uroczystościach wziął udział starosta raciborski Adam Hajduk, wójt gminy Pietrowice Wielkie Andrzej Wawrzynek, sekretarz gminy Pietrowice Wielkie oraz członek zarządu powiatu Adam Wajda a także radny powiatu Leonard Malcharczyk. Jednym z honorowych gości była Marcela Glenc, wnuczka Jana Affy, architekta krowiarskiej świątyni.

Po uroczystym obiedzie na sali Gertrudy Szramowskiej, wszyscy zaproszeni goście udali się do tzw. Zielonego Centrum, gdzie wzięli udział w programie artystycznym, który prowadziła Renata Krawczyk z Suchodańca koło Strzelec Opolskich, na co dzień nauczyciel wychowania fizycznego. Na scenie dla zgromadzonej publiczności przygrywała orkiestra dęta PLANIA. Wystąpił kabaret muzyczny Szlagier Maszyna, który zaprezentował swoje największe przeboje. Na scenie zaprezentowały się także Suskie Skowronki – zespół działający przy OSP w miejscowości Sucha koło Strzelec Opolskich. Gwiazdą wieczoru był zespół muzyczny Gang Marcela.

Dla dzieci było wiele ciekawych atrakcji, m.in. dmuchany zamek, tor linowy oraz duża zjeżdżalnia. Mieszkańcy oraz goście chętnie kupowali losy, gdzie do wygrania był m.in. rower górski, pralka, lodówka oraz żywy inwentarz.

Z okazji 100-lecia kościoła została wydana specjalnie na tę okazję książeczka licząca 71 stron pt. „100-lecie kościoła pw. Narodzenia NMP w Krowiarkach”. Publikacja ta zawiera liczne czarno-białe i kolorowe ilustracje. Oprócz książeczki wydano także pamiątkowe świece z wizerunkiem kościoła parafialnego.

GN
Źródło: naszraciborz

KomentarzeO artykule
Dodał(a): Klaudiusz
Dodano: 07-06-2010
Kategorie: Religia
Poleć innym
Krowiarki
Wieś w województwie śląskim położona jest o około 12 km od Raciborza i zamieszkała przez około tysiąc osób. Znajduje się tutaj kościół z 1910 roku oraz przepiękny pałac z 1826 roku.
Polub nas
wspomóż naszą stronę